قضیه از زمانی شروع شد که مایکروسافت، با ارائه دادن ویندوز، موفقیت زیادی در بین سیستم عامل‌ها پیدا کرد. اون‌ها به این هم راضی نشدند و سعی در شکست دادن لینوکس داشتن، که اتحادیه‌ی اروپا ادبشون کرد.

 

مایکروسافت به همراه ویندوز، مرورگر از پیش نصب شده‌ی اجباری ساخت خودش ارائه میداد، مدیا پلیر ساخت خودش، و یه سری نرم‌افزار دیگه. این رسما توان مقابله و پیروزی بقیه شرکت‌های این حوزه‌ها رو سخت و ناممکن میکرد. همین شد که چندین مرحله با مبالغ سنگین (چند میلیارد دلار) جریمه شد.

 

بحث سر این بود که مایکروسافت باید محصولشو OpenSource میکرد، چرا که اطلاعات و امنیت میلیون‌ها کاربر مطرح بود، و چیزی بود که اتحادیه اروپا ازش کوتاه نمی‌اومد. مایکروسافت حق داره که ویندوز رو اپن‌سورس نکنه، اما در اون صورت هیچ تصمینی برای حفظ امنیت ملی کشورهای اروپایی وجود نمیداشت.

 

در نهایت هم مایکروسافت میلیون‌ها دلار خسارت پرداخت ولی ویندوز رو اپن سورس نکرد. اپن‌سورس لزوما به معنای رایگان نیست، بلکه حداقل برای کسانی که لایسنس خریده بودند، سورس باید قابل مشاهده میبود.

 

اخیرا مایکروسافت وارد دنیای اپن‌سورس شده، یه تعداد نرم‌افزار اپن سورس، مثل VsCode هم بیرون داده، ولی ظاهرا جامعه اپن‌سورس این تصمیم رو بسیار خطرناک میدونن. فکرشو بکنید اگر مایکروسافت جامعه‌ی اپن‌سورس، خطرناک ترین رقیبش رو، شکست بده، چه اتفاقات بدی در پی اون خواهد افتاد. قطعا بعد از اون نوبت شرکت‌های بزرگ خواهد بود.

 

مایکروسافت یک غول خطرناکه که آفت آزادیه. باید سعی کنیم که با هم، در کنار هم، این موجود انحصار طلب رو برای همیشه از صحنه روزگار حذف کنیم.