اگر شما هم مثل من به این فکر میکنید که نرم افزار های اپن سورس رو جایگزین نرم افزار های روزانه تون بکنید، این پست برای شما نوشته شده. تا آخر بخونید و امروز حداقل یکیشونو استفاده بکنید. شما هم گامی برای آزادی نرم افزار بردارید.

 

سیستم عامل:

تا جایی که من میدونم، تو ایران بیشترین استفاده مربوط میشه به ویندوز. محصولی از شرکت مایکروسافت. مایکروسافتی که به انحصار طلبی مشهوره. اگر میخواید از ویندوز کوچ کنید، یه نگاه به این سیستم عامل ها بندازید.

ابونتو:

اوبونتو یکی از توزیع های رایگان و متن باز لینوکس هست. این توزیع هیچ محدودیتی علیه ایرانیها وضع نکرده (تا حالا) و یکی از پر استفاده ترین توزیع هاست. مبتنی بر دبیان ساخته شده و کلی نرم افزار اپن سورس قابل اجرا برای این سیستم عامل دوست داشتنی وجود داره.

اوبونتو

برای دانلود و نصب این سیستم عامل، به آدرس زیر مراجعه کنید. فراموش نکنید که اگر مبتدی هستید، حتما قبل از نصب با یک متخصص مشورت کنید.

Chalet OS:

سیستم عاملی است که حتی روی قدیمی ترین سخت افزار ها اجرا می شود. پنل تنظیمات آن به شما این امکان را می دهد که تمام ظاهر را تغییر دهید بدون اینکه مجددا سیستم عامل را بارگذاری کنید. این باعث می شود فراموش کنید که از یک ابزار قدیمی استفاده می کنید.

این سیستم عامل همراه با طیف گسترده ای از برنامه های از پیش نصب شده مربوط به چند رسانه ای، امنیت، کار دفتر، آب و هوا و غیره عرضه می شود. این یکی از بهترین توزیع های لینوکس برای لپ تاپ است، اما بیشترین راحتی که به شما ارائه می دهد، ساده تر و سریع تر کردن است.

 

برای دانلود و نصب این سیستم عامل، از (این لینک+) استفاده کنید. (برای دسترسی برای دانلود، ابتدا ip خودتون رو تغییر بدید. برای دانلود از داخل از ایران تحریم هستیم.)

 

Office:

برای کار های اداری، نرم افزار های مختلفی وجود دارند. این نرم افزار ها کار های روزانه ی کارمندان را بسیار ساده میکنند. شاید برای خیلی ها، اولین انتخاب مجموعه ی مایکروسافت آفیس باشد، اما اگر در این زمینه محدودیتی ندارید، گزینه های رایگان و متن بازی را برای شما تدارک دیده ام:

Apache OpenOffice:

آفیس آپاچی در حال حاضر یکی از بهترین مجموعه های آفیس اپن سورس است. این مجموعه، ابزار های مناسبی برای پردازش واژگان، صفحه گسترده، ارائه مطالب، گرافیک و پایگاه داده دارد. آفیس آپاچی به شما اجازه می دهد اسناد خود را به حالت OpenDocument ذخیره کنید. همچنین می تواند فایلهایی که به فرمت ورد آفیس مایکروسافت ذخیره شده اند را بخواند و فایلهای شما را به فرمت ورد ذخیره کند. نسخه کامل آفیس آپاچی 6 ابزارمختلفی برای انجام وظایف اداری – مدیریتی دارد که عبارتند از:

Writerکه برنامه پردازش واژه است و اکثر قابلیت های ورد آفیس را دارد.
Calcیک اپلیکیشن صفحه گسترده است و مانند اکسل برای محاسبات و تحلیل های عددی به کار می رود .
Impress  به درد زمانهایی می خورد که می خواهید مطالب تان را به صورت چند رسانه ای ارائه کنید .
 Drawیکی دیگر از برنامه ها آفیس آپاچی است که می تواند همه نمودار های ساده را به تصاویر سه بعدی تبدیل کند.
Baseنیز ابزار مخصوص دیتابیس است. و در نهایت این آفیس اپن سورس ابزاری دارد به نام Mathکه به درد انجام محاسبات ریاضی و حل معادلات عددی می خورد.
اپن آفیس آپاچی یک نرم افزار رایگان است که نسخه فعلی آن یعنی Apache OpenOffice 3.4.1 ، ویندوز مایکروسافت ، گنو لینوکس و سیستم عامل  OS X مک را پشتیبانی می کند.
برای دانلود و نصب از لینک های زیر استفاده کنید:

LibreOffice:

این آفیس اپن سورس هم تمام 6 اپلیکیشن آپاچی را دارد . اما این دو مجموعه در برخی از ویژگیها، نحوه  استفاده وپشتیبانی با هم تفاوت دارند. خصوصا به نظر می رسد که  LibreOffice به نسبت اپن آفیس ، به شکل فعالانه تری توسعه می یابد. به عنوان مثال پکیج استاندارد این مجموعه ، ورودی PDF، فشرده ساز ارائه ها، و پابلیشر ویکی هم دارد.نسخه فعلی این مجموعه یعنی LibreOffice, v3.5.6، ویندوز، مکینتاش و گنو لینوکس را پشتیبانی می کند.

 

+ این لیست به تدریج آپدیت میشود و آپدیت ها اطلاع رسانی خواهند شد.